نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | استفاده از نخ دندان به اندازه مسواک زدن مهم است

استفاده از نخ دندان به اندازه مسواک زدن مهم است

بیشتر افرادی که مسواک می کنند از نخ دندان غافل هستند. نخ دندان نه فقط برای خارج کردن باقی مانده غذا از لابلای دندان استفاده می شود بلکه روشی برای کاهش جرم و پوسیدگی دندان و التهاب لثه می باشد. استفاده از نخ دندان در طول روز برای بهداشت دندان بسیار مفید است.

چرا دندان‌ها زرد می‌شوند؟ نکاتی برای پیشگیری و رفع زردی دندان

در حالی که همه مدل‌ها، بازیگران و ورزشکاران دندان‌های سفید به درشتی مروارید دارند، در لبخند اکثر مردم با دندان‌هایی نه‌چندان سفید مواجه می‌شویم. البته این موضوع غافلگیر کننده نیست چون عوامل زیادی بر ظاهر دندان تاثیر می‌گذارند و موجب مات و زرد شدن دندان می‌شوند. زردی دندان می‌تواند روی اعتماد به نفس افراد نسبت به ظاهرشان تاثیر منفی بگذارد و باعث شود خودشان را از خندیدن در جمع محروم کنند! در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از دلایل زرد شدن دندان‌ها و راه‌هایی برای پیشگیری و رفع زردی دندان در خانه آشنا کنیم.

علت زردی دندان به صورت عمده شامل: عوامل داخلی و عوامل خارجی است. زردی دندان می‌تواند به دلیل مشکلات متعدد سلامتی، تا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد شود.

علت زردی دندان؛ عوامل خارجی

عوامل خارجی بر روی سطح مینای دندان که سخت‌ترین لایه بیرونی دندان است تاثیر می‌گذارند. مینای دندان می‌تواند به راحتی لک شود و تغییر رنگ دهد اما خوشبختانه این لک‌ها به راحتی هم از بین می‌روند و قابل ترمیم هستند به شرطی که هر چه زودتر برای از بین بردن آن‌ها اقدام کنیم.

علت اصلی زردی دندان روش زندگی است. بر اساس جدیدترین تحقیقات: سیگار کشیدن و نوشیدن قهوه و چای، بزرگترین مجرمین زردی دندان هستند. قطران و نیکوتین موجود در تنباکو مواد شیمیایی هستند که باعث ایجاد لکه‌های زرد بر روی مینای دندان افراد سیگاری می‌شوند. به نوعی می‌توان گفت هر غذا یا نوشیدنی که می‌تواند بر روی لباس لک ایجاد کند، می‌تواند روی دندان هم لک ایجاد کند. دلیل غذاها و نوشیدنی‌هایی که رنگ تیره دارند، شامل نوشابه، شکلات، سس‌های تیره (مثل سس سویا، سرکه بالزامیک، سس ماکارانی یا سس کچاپ) و سبزیجات و میوه‌هایی مانند انگور، گیلاس، آلبالو، انار و لبو، رنگدانه‌های زیادی دارند که می‌توانند بر روی مینای دندان باقی بمانند. آبنبات نیز جزو خوراکی‌‌هایی است که آثارش بر روی مینای دندان باقی می‌ماند.

غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی نیز با فرسایش مینای دندان، جذب رنگدانه‌های غذا که باعث زردی دندان می‌‌شوند را بر سطح دندان آسان‌تر می‌کنند. تانن (Tannin) با نام فارسی «گسه» که در چای، سماق و سیب نارس یافت می‌شود، نیز کمک می‌کند تا رنگدانه‌ها راحت‌تر به مینای دندان بچسبند و در نهایت باعث زردی و تغییر رنگ دندان شوند. اما تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ در این زمینه در مجله بین‌المللی دهان و دندان چاپ شد، خبر خوبی به طرفداران چای داد که اضافه کردن مقداری شیر به چای، احتمال ایجاد لک روی دندان را کاهش می‌دهد. این اتفاق به دلیل پروتیین موجود در شیر است که می‌تواند این خاصیت تانن را خنثی کند.

مراقبت ناکافی از دندان‌ها مثل مسواک نزدن و استفاده از نخ دندان به صورت اشتباه یا ناکافی و عدم مراجعه به دندانپزشک به صورت مرتب، باعث می‌شود میزان پلاک روی مینای دندان افزایش پیدا کند و در نهایت منجر به تغییر رنگ و زردی دندان شود.

علت زردی دندان؛ عوامل داخلی

تغییر رنگ و زردی دندان بر اثر عوامل داخلی، در ساختمان داخلی دندان رخ می‌دهد. برخی از داروها می‌توانند باعث لکه‌های ذاتی بر روی دندان شوند. در کودکان مصرف آنتی بیوتیک، تتراسایکلین یا داکسی سایکلین تا قبل از ۸ سالگی، می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان به زرد و قهوه‌ای شود. مصرف تتراسایکلین در خانم‌های باردار بعد از ۴ ماهگی و خانم‌هایی که بچه شیر می‌دهند، باعث تغییر رنگ دندان کودک می‌شود.

گذراندن دوره شیمی‌درمانی و پرتو درمانی سر و گردن می‌تواند علت تغییر رنگ دندان شود. حتی داروهای رایجی چون آنتی‌هیستامین، ضد افسردگی و داروهای فشار خون می‌توانند دندان را زرد کنند.

همچنین فلوراید که به دلیل قدرت زیاد می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند نیز می‌‌تواند به دلیل میزان زیاد مواد معدنی بر رنگ دندان تاثیر بگذارد. میزان زیاد فلوراید باعث فلوئوروزیس دندانی می‌شود. فلوئوروزیس خطوط و لکه‌های سفید و قهوه‌ای بر روی دندان است که در دندان‌های جلویی بیشتر نمایان می‌شوند. مصرف بیش از حد از دهانشویه حاوی فلوراید و خمیردندان حاوی فلوراید باعث این مشکل در سنین مختلف و حتی از بین رفتن میزان زیادی از مینای دندان شود که این خود باعث مشکلات دندانی آینده می‌شود.

برخی از لوازم مراقبت‌های دندان هم می‌توانند باعث تغییر رنگ در دندان‌ها شوند؛ مثل آمالگام (Amalgam) که برای پر کردگی دندان استفاده می‌شود. همان پرکردگی‌های نقره‌ای رنگ تیره دندان که به مرور زمان بر روی رنگ خود دندان نیز تاثیر می‌گذارند و رنگ دندان را به سمت تیرگی هدایت می‌کنند.

دلایل جانبی تغییر رنگ دندان

به جز عوامل داخلی و خارجی عوامل جانبی مانند ژنتیک، پیری، بیماری و آسیب هم در تغییر رنگ و زردی دندان موثر هستند. بر اساس تحقیقات دلایلی برای تمایل به زرد شدن دندان در بعضی افراد وجود دارد. دلیل شماره یک ژنتیک است. همانطور که به طور ژنتیک مینای دندان برخی افراد از نظر ظاهری براق‌تر و مقاوم‌تر است، برخی دیگر به طور مادرزاد دندان‌های زردتر یا سفیدتری نسبت به بقیه دارند. بخشی از این موضوع به میزان ضخامت مینای دندان مرتبط است. مینای دندان نیمه شفاف است و به همین دلیل اگر دندان شما لایه نازکی از مینای دندان داشته باشد رنگ عاج دندان شما که به صورت طبیعی زرد رنگ است مشخص می‌شود.

بالا رفتن سن می‌تواند رنگ دندان شما را تیره کند. وقتی سن شما بالا می‌رود لایه بیرونی مینای دندان‌ رفته رفته از بین می‌رود و نازک می‌شود و این موضوع باعث می‌شود رنگ دندان شما بیشتر زرد شود. بهترین روش جلوگیری از نازک شدن دندان کنترل میزان بزاق دهان است. ترشح بزاق دهان به صورت طبیعی ذرات غذا و پلاک را از روی دندان پاک می‌کند. همچنین استفاده به اندازه از فلوراید نیز می‌تواند در این موضوع موثر باشد. پس به اندازه کافی آب بنوشید و اگر دهان‌تان عالبا خشک است با پزشک برای درمان خشکی دهان صحبت کنید؛ همچنین با توجه به سن و نوع دندان خود، از دندانپزشک خود در مورد میزان استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید در طول روز سوال کنید تا از نازک شدن مینای دندان خود جلوگیری کنید.

تغییر رنگ دندان ممکن به دلیل برخی بیماری‌ها نیز اتفاق بیفتد. به علت تب بالا و عفونت در سنین پایین ممکن است رنگ دندان به زرد تغییر پیدا کند. «بیماری زردی» نیز می‌تواند منجر به زردی دندان شود. زمین خوردن یا آسیب هنگام ورزش در کودکان هم می‌تواند در شکل‌گیری مینای دندان شیری، اختلال ایجاد کند و باعث تیره شدن دندان کودک شود. ضربه شدید یا آسیب به اعصاب دندان شیری می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان حتی در بزرگسالی شود. افرادی که در خواب دندان‌ قروچه می‌کنند با سایش شدید دندان، مینای دندان را از بین می‌برند.

پیشگیری و رفع زردی دندان

 

بهترین راه برای پیشگیری از زردی دندان توجه به غذاها، نوشیدنی‌ها و سیگار کشیدن است. همچنین شما باید تمرین کنید تا بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید و حداقل ۲ بار در سال برای چکاپ نزد دندانپزشک متخصص و حرفه‌ای بروید.

تحقیقات نشان داده است که علت عمده زردی دندان، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث می‌شود پلاک (لایه‌ای از باکتری‌ها که روی دندان و لثه تشکیل می‌شوند) و جرم  روی دندان تشکیل شود و دندان زرد شود. برداشتن این‌ها از روی سطح دندان قبل از سخت شدن آن‌ها، ساده‌ترین راه و اولین قدم برای داشتن لبخندی با دندان‌های سفید است.

نخوردن غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی و تمیز کردن دهان و دندان پس از خوردن هر غذایی که رنگدانه زیادی دارد می‌تواند در رفع زردی دندان و جلوگیری از لک شدن آن‌ها موثر باشد. شما حتی می‌توانید بعد از خوردن غذا دهان خود را تنها با آب بشویید تا بخش زیادی از ذرات غذا که باعث تجمع باکتری می‌شود را از سطح دندان پاک کنید. همچنین بهتر است از نی برای نوشیدنی‌های رنگی، اسیدی و شیرین استفاده کنید.

راه دیگر برای رفع زردی دندان که به دلیل سادگی بسیار پرطرفدار است، استفاده از خمیردندان‌ سفید کننده دندان است. در این خمیردندن‌ها از ترکیبات شیمیای استفاده می‌شود که به صورت مواد فعال بر روی جرم‌هایی که بر سطح مینای دندان تشکیل شده‌اند تاثیر می‌گذارند و آن‌ها را از بین می‌برند.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | ماساژ لثه

ماساژ لثه

هر از چند گاهی لثه‌های خود را ماساژ دهید. دستان خود را با آب و صابون ضدعفونی کنید. سپس به آرامی و با حرکات رفت و برگشت و دورانی لثه‌ها را مالش دهید. این کار تسریع به جریان خون در لثه‌ها کمک می‌کند. کمی آب و نمک درست کنید و دست خود را داخل محلول زده و بدین ترتیب ضمن ضدعفونی کردن لثه‌ها به استحکام و زیبای آن‌ها نیز کمک کنید.

اطلاعیه!

🚨 توجه 🚨

دندانسازی حسین منتظران هیچ شعبه ی دیگری ندارد.
هرگونه فعالیت با نام این لابراتوار پیگرد قانونی دارد. دندانسازی حسین منتظران تنها با نام و نشانی بالا اعتبار دارد.

سخن یک دندانپزشک با وجدان و دلسوز با ملت ایران

اگر این مطلب را با دقت بخوانید
چندین میلیون تومان درهزینه های دندانپزشکی خود صرفه جوییمیکنید بعلاوه سلامتی طبیعی دندانهای خود را تا آخر عمر خواهید داشت
ملت عزیز ایران ;
آیا میدانید در کشورهای اروپایی تعداد مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی روز به روز کمتر میشود و مرتب تعطیل میشوند و علت آن سلامتی دندانهای مردم آن کشورهاست_ اما در ایران ما .
روز به روز مطبها و کلینکهای دندانپزشکی جدیدو بیشتری افتتاح میشود .
واقعا علت چیست که با وجود اینهمه انواع مسواک و خمیردندان رنگارنگ باز هم دندانهای ایرانیان خراب میشود طبق آخرین آمار وزارت بهداشت هر ایرانی بطور متوسط ۳-۴ دندان پوسیده در دهان خود دارد
علت را من به شما میگویم :
علتش اینه که در کشور ما آن طور که باید اصول پیشگیری رعایت و اطلاع رسانی نمی شود .
بیشتر ما فکر میکنیم برای داشتن دندان سالم فقط مسواک یا گاهی نخ دندان کافی است
در صورتی که اصلا اینطور نیست .
چند نکته مهم پیشگیری را بنده به شما آموزش می دهم که با کمک آن میتوانید به روش صحیح و کم هزینه و علمی دندانهای سالمی داشته باشید .
حتما تا حالا نام فلوراید را شنیده اید .
فلوراید ماده و عنصری است که واقعا باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان میشود .
اما به روش صحیح .
همه خمیردندانها مقداری فلوراید دارند
ولی فلوراید هیچ خمیر دندانی
(حتی گرانترین نوع خارجی)
به اندازه کافی بالا نیست و نباید هم بالا باشد زیرا وظیفه اصلی خمیر دندان
کف کردن و کمک به شستشوی روانتر دندانها توسط مسواک است . شبیه صابون و شامپو در شستن بدن و دستها  تکرار میکنم وظیفه خمیردندان فقط کفسازی هست نه تامین فلوراید .
همه خمیردندانها کارکرد شبیه هم دارند طعم ها و اسانسهای مختلفی که به آنها افزوده میشود برای جلب نظر مشتریها و فروش بیشتر است .

💎 روش صحیح رساندن فلوراید به دندانها ، استفاده از دهانشویه مخصوص فلوراید است .
دقت کنید در بازار انواع دهانشویه ها هست که طعمها و رنگها و تبلیغات مختلفی دارند , اما دهانشویه ای که برای پیشگیری علم دندانپزشکی تائید میکند دو نمونه هست :
۱- یکی برای استفاده روزانه با غلظت ۵ صدم درصد
۲- و دیگری برای استفاده هفتگی با غلظت ۲ دهم درصد .
دقت کنید حتما باید این درصدها
روی برچسب آنها باشد .
قیمت آنها هم ۳ الی ۴ هزار تومان بیشتر نیست , پس بیخودی پول خود را صرف دهانشویه های گران قیمت رنگارنگ نکنید .
هرگز فکر نکنید که طعم و رنگ و بوی خوش یک دهانشویه نشانه کیفیت علمی آن هست . خواهش میکنم فریب نخورید .
همین فلوراید ایرانی خوب و کافی است و با روشی که من به شما میگویم اگر استفاده کنید , دندانهایتان تا آخر عمر سالم میماند و اما مهمترین نکته
طرز مصرف دهانشویه هست .
شما ابتدا دهانشویه ۲ دهم درصد را تهیه کنید که برای استفاده هفته ای یکبار است اما شما هر ۴ – ۵ روز یکبار استفاده کنید . به این روش که شب ، بعد از مسواک زدن مقدار یک قاشق غذاخوری از دهانشویه را در دهان ریخته و سر خود را کمی رو به جلو خم کنید و یک و نیم دقیقه خوب غرغره کنید تا لابلای همه دندانها
بخصوص دندانهای عقبی آسیاب برود
دقت کنید که سرتان رو به جلو و کمی پائین خم باشد تا احتمال قورت دادن دهانشویه کم شود . هرگز نباید دهانشویه را قورت دهید .
بعد از یکونیم دقیقه غرغره تمام دهانشویه را از دهانتان بیرون بریزید و
چندین بار تف کنید سپس به مقدار یک قاشق غذاخوری آب در دهان کنید و چرخانده دوباره چند بار تف کنید .
بعد از این مراحل تا نیم ساعت نباید چیزی بخورید حتی آب . معمولا بعنوان آخرین کار قبل از خوابیدن ( بعد از مسواک ) انجام شود بهتر است .
💎 این روش صحیح پیشگیری و
فلوراید رسانی یا در اصطلاح فلوراید تراپی خانگی بود که خدمت شما عرض کردم با این روش دندانهای سالم شما
در مقابل پوسیدگی محافظت میشوند
به امید سلامتی ایرانیان با کمترین هزینه .
برادر و خواهر عزیزی که این مطلب را خوندی اکنون وظیفه شماست که آن را به گوش همه برسانی و تا میتونی این مطلب را پخش کنی ولی
اگر شما بی خیال باشی و این مطلب مهم را اطلاع رسانی و پخش نکنی
در واقع با سکوت خود به دندانپزشکان غارتگر کمک کردی تا جیب مردم مظلوم را هرچه بیشتر غارت کنند .
پس تا میتونید این مطلب رو به دست همه برسونید .
اگر هم به آخرت ایمان دارید پخش این مطلب ثواب بسیار زیادی داره چون
باعث نجات مردم از ضررهای زیادی هست عبادت بجز خدمت خلق نیست

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | بلافاصله بعد از غذا خوردن مسواک نزنید! (قانون یک ساعت)

بلافاصله بعد از غذا خوردن مسواک نزنید! (قانون یک ساعت) 

قانون یک ساعت را رعایت کنید، یعنی بلافاصله بعد از خوردن مواد غذایی سریعاً مسواک نزنید. دلیل این موضوع هم این است که زمانی که شما غذا می‌خورید معده‌ی شما ۴۰ دقیق زمان نیاز دارد تا غذا را با اسید ترکیب کرده و سپس آن را هضم کند. بنابراین بهتر است اجازه دهید حداقل یک ساعت بگذرد و سپس مسواک بزنید. غذا خوردن و نوشیدن به صورت کلی به مینای دندانآسیب می‌زنند و علت آن هم این است که در زمان آغازین ورود مواد غذایی، در اثر ترکیب مواد غذایی و اسید دهان، اسید بیشتری تولید می‌شود که برای مینای دندان ضرر دارد و از این رو مسواک زدن بلافاصله باعث می‌شود که آسیب بیشتری به دندان‌ها وارد شود.

اگر واقعاً نیاز دارید که بعد از غذا خوردن مسواک بزنید می‌توانید دهان‌تان را با ترکیب آب ساده و فلوراید غرغره کرده و یا آدامس‌های بدون قند را امتحان و جایگزین کنید. در غیر این صورت اگر می‌توانید مسواک زدن را به یک ساعت بعد موکول کنید.

 

عوارض وحشتناک دندان پوسیده بر بدن

دندان خراب و پوسیده می تواند مشکلات جدی از جمله دیابت،زوال عقل،ناباروری شود پس بهتر است از این عوارض ترسناک با رعایت بهداشت جلوگیری کنیم.
صحت دهان و دندان،یکی از مهمترین اقدامات برای داشتن دهان، دندان ها و لثه سالم است ؛ از آنجا که دهان یک ورودی اولیه در بدن است، صحت ضعیف دهان و دندان می تواند تاثیر منفی بر روی کل بدن بگذارد.

دندان های که درد دارند، لثه هایی که خونریزی می کنند و نفس هایی که بوی بدی می دهند، همگی نشانه ی صحت دهان و دندان ضعیف است،باکتری ها می توانند به راحتی از دهان وارد جریان خون شوند و باعث ایجاد عفونت و التهاب می شود.

بسیار مهم است که به طور متناوب به دندانپزشک مراجعه کنید تا از سلامت کلی بدنتان مطمئن شوید، در این بخش از سلامت نمناک برخی از مشکلات رایج و جدی ناشی از سلامت دهان و دندان وجود دارد که خواهیم گفت.

عوارض و تاثیرات خطرناک دندان پوسیده که باید نگران آن باشیم:

عوارض دندان پوسیده روی بیماری های قلبی-عروقی:
داشتن صحت دهان و دندان ضعیف، خطر بیماری قلبی را در فرد افزایش می دهد اگر لثه ها به علت باکتری هایی که باعث بیماری پریودنتال می شوند ،ملتهب شود این باکتری ها می توانند در جریان خون وارد شوند و موجب ایجاد پلاک و سخت شدن می شوند.

این سخت شدن شریان ها، آترواسکلروز نامیده می شود که بسیار جدی است باعث مشکلات جریان خون و انسداد قلبی می شود و احتمال حمله قلبی را نیز افزایش می دهد.

همچنین، تاثیر مخربی بر عروق و رگ های خونی دارد و می تواند منجر به فشار خون بالا هم شود و سکته مغزی را زیاد می کند.

همچنین می تواند باعث افزایش آندوکاردیت شود، که یک بیماری خطرناک و جدی است و زمانی رخ می دهد که پوشش قلب آلوده باشد.

زوال عقلی از عوارض دندان پوسیده:
صحت دهان و دندان ضعیف ،بر مغز نیز تاثیر گذار است، مواد هایی که از لثه های ملتهب شده، توسط عفونت آزاد می شوند، می توانند سلول های مغزی را از بین ببرند و منجر به از دست دادن حافظه شوند ، بیماری زوال عقل و احتمالاً بیماری آلزایمر، می تواند به علت ژنژیویت ایجاد شود، که باکتری در دهان به کانال به کانال عصبی گسترش می یابد و وارد جریان خون نیز می شود.

عوارض دندان پوسیده در عفونت های تنفسی :
سیستم تنفسی می تواند از صحت ضعیف دهان و دندان آسیب ببیند ، باکتری در دهان از دندان های آلوده و لثه های متورم می تواند به ریه نفوذ کند، و یا از طریق جریان خون به آنجا وارد شود. این باکتری ها می توانند منجر به عفونت تنفسی ،برونشیت حاد و حتی COPD شوند.

دیابت ناشی از عوارض دندان پوسیده:
نه تنها افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند، بلکه بیماری های پریودنتال و عفونت های لثه ای ،به نوبه خود باعث افزایش دیابت می شوند و کنترل آن را سخت می کنند. از آنجایی که بیماری لثه ها و پوسیدگی دندان ها ،سطح قند خون را بالا می برند، پس افرادی با بهداشت دهان و دندان ضعیف در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار می گیرند.

عوارض دندان پوسیده در دوران بارداری:
برای مادران باردار، رعایت صحت دهان و دندان ضروری است، تغییرات هورمونی باعث می شود که عفونت به راحتی در دهان گسترش یابد، هر گونه عفونت در بدن زن باردار ، عوارض حاملگی را افزایش می دهد، این مشکلات، سبب زایمان زودرس نیز می شوند، پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه، مادر و کودک را در معرض خطرات جدی قرار می دهد.

ناباروری و رابطه اش با دندان پوسیده:
ارتباط نزدیکی، بین صحت ضعیف دهان و دندان و مشکلات ناباروری در زنان وجود دارد، پوسیدگی دندانها و آسیب های لثه، می تواند سلامت کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد،افرادی که صحت ضعیف دهان و دندان دارند، دیرتر از افراد دیگر باردار و بارور می شوند.

عوارض دندان پوسیده روی سرطان:
بدیهی است که اقدامات صحی ضعیف دهان و دندان، مانند مصرف تنباکو یا سیگار کشیدن، می تواند منجر به سرطان گلو یا دهان شود، اما انواع دیگر سرطان ها هستند که با بیماری های لثه ارتباط دارند، خطر ابتلا به سرطان کلیه، سرطان پانکراس و سرطان خون در افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیف دارند بسیار بالاتر است.

رابطه بیماری های کلیوی و عوارض دندان پوسیده:
بیماری مزمن کلیه، یک مشکل جدی برای سلامتی است که بر کلیه ها، قلب، استخوان ها و فشار خون تاثیر میگذاردکه عفونت های بدن، مانند پریودنتال میتواند منجر به بیماری کلیه شود،در کل افراد مبتلا به بیماری لثه، دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند و احتمال اینکه عفونت را تجربه کنند بسیار زیاد است گاهی اوقات بیماری های کلیوی میتوانند بسیار جدی و حتی مرگ بار باشند.

عوارض دندان پوسیده و آرتریت رو ماتویید:
بر طبق گفته انجمن ملی آرتریت رو ماتویید ، افراد مبتلا به بیماری لثه ۴ برابر احتمال ابتلا به آرتریت را افزایش میدهند،هر دو بیماری ، التهاب مشترک دارند.، باکتری های دهانی ناشی از ورم لثه،میتواند باعث افزایش التهاب در سراسر بدن شود.

راه های پیشگیری از پوسیده شدن دندان ها:
بهترین راه برای پیشگیری رعایت صحت دهان و دندان میباشد و به طور منظم،دندان پزشک ی بروید، دندان ها و لثه هایتان را حداقل دو بار در روز شستشو دهید، از کشیدن سیگار و محصولات تنباکویی اجتناب کنید از خمیر دندان ها و دهان شویه ای استفاده کنید که حاوی فلوراید هستند،غذاها و نوشیدنی های شیرین را محدود کنید.

دندان های سالم پاک، بدون درد و ناشی از حفره ها هستند،لثه های سالم نیز صورتی رنگ هستند و با مسواک زدن خونریزی نمی کنند.
سلامت دهان و دندان نشان دهنده سلامت کلی بدن است، پس با رعایت کردن آن خطر ابتلا به بیماری های جدی تر را در بدن خود کاهش دهید.