نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | قبل و بعد از خواب مسواک بزنید

قبل و بعد از خواب مسواک بزنید

مهم‌ترین زمان برای مسواک زدن قبل و بعد از خواب است. این به این دلیل است که آب دهان که با میکروب‌ها مبارزه می‌کند هنگام خواب خشک می‌شود و این بهترین زمان برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها است. پس بهتر است قبل و بعد از خواب حتما مسواک بزنیم تا از خراب شدن دندان‌ها جلوگیری کنیم و نیازی به دندانپزشک پیدا نکنیم.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | با چشمان بسته نخ دندان بکشید

با چشمان بسته نخ دندان بکشید

اگر یاد بگیرید چطور بدون استفاده از آینه نخ دندان بکشید قادر خواهید بود داخل خودرو، پشت میز، روی تخت و قبل از قرارهای مهم این کار را انجام دهید. پس چند بسته نخ دندان بخرید تا همیشه داخل خودرو، کشوی میز، کیف پول و کیف دستی نخ دندان داشته باشید.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | نفسی تازه کنید

نفسی تازه کنید

کف دست خود را لیس بزنید و قبل از این‌که خشک شود آن را بو کنید، اگر بوی بدی می‌داد خوش‌بوکننده‌ی دهان تهیه کنید. اگر از شوینده‌ی دهان استفاده می‌کنید مطمئن شوید بدون الکل باشد. الکل بافت‌ دهان را خشک می‌کند و باعث می‌شود در برابر باکتری‌ها آسیب‌پذیر شود.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | هفته‌ای یک بار با جوش شیرین مسواک بزنید

هفته‌ای یک بار با جوش شیرین مسواک بزنید

مسواک زدن با جوش شیرین لکه‌ها را از بین می‌برد و دندان‌ها را سفید می‌کند. مثل خمیردندان از جوش شیرین استفاده کنید. نمک هم می‌تواند به‌عنوان خمیردندان استفاده شود اما حواس‌تان باشد که قورتش ندهید. اگر حس کردید لثه‌های‌تان خشک شده‌اند مسواک زدن با نمک می‌تواند راه حل خوبی باشد.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | سرکه‌ی سیب غرغره کنید

سرکه‌ی سیب غرغره کنید

این کار را صبح‌ها انجام دهید و سپس مسواک بزنید. سرکه لکه‌ها را از بین می‌برد، دندان‌ها را سفید می‌کند و باکتری‌های داخل دهان و روی لثه‌ها را می‌کشد.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | مواد غذایی ترد مصرف کنید

مواد غذایی ترد مصرف کنید

مواد غذایی که سفت و ترد هستند دندان‌ها را تمیز می‌کنند. تقریبا همه در مورد سیب می‌دانند که به مسواک طبیعت معروف است اما دیگر مواد غذایی که برای تمیز کردن دندان‌ها مفید هستند شامل هویج خام، کرفس و پاپ‌کرن می‌شوند. برای این‌که نتیجه‌ی بهتری بگیرید این مواد غذایی را آخر هر وعده‌ی غذایی میل کنید.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | زبان‌تان را تمیز کنید

زبان‌تان را تمیز کنید

با استفاده از یک تمیزکننده‌ی زبان هر روز صبح زبان‌تان را تمیز کنید تا نفسی تازه داشته باشید. یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان باکتری‌هایی هستند که روی زبان جمع می‌شوند. استفاده از تمیزکننده‌ی زبان از مسواک زدن زبان موثرتر است.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | رژیم سفید‌کننده‌ی دندان بگیرید

رژیم سفید‌کننده‌ی دندان بگیرید

اگر چای و قهوه زیاد می‌نوشید یا سیگار می‌کشید، انتظار دندان‌های سالم و سفید نداشته باشید. مواد غذایی دیگری که روی سلامت و رنگ دندان تاثیر زیادی دارند شامل نوشابه، سس و آبمیوه‌های تیره رنگ می باشند. خلاصه این‌که تمام مواد غذایی تیره رنگ روی رنگ دندان‌ها تاثیر می‌گذارند پس یادتان باشد حتما پس از مصرف این نوع مواد غذایی مسواک بزنید. البته می‌توانید از روش‌های طبیعی هم استفاده و یک سیب میل کنید.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | مسواک‌تان را مرتب تعویض کنید

مسواک‌تان را مرتب تعویض کنید

مسواک یا سر مسواک برقی باید هر دو تا سه ماه یک بار تعویض شود، وگرنه با مسواک زدن فقط باکتری وارد دهان‌تان خواهید کرد. در ضمن از نگاه یک دندانپزشک، زاویه‌ی درست برای مسواک زدن ۴۵ درجه است و باید به آرامی و با استفاده از حرکت چرخشی این کار را انجام دهید. مسواک را مثل مداد بگیرید تا زیادی فشار وارد نکنید.