سال نو مبارک

نوروز، نماد جاودانِ نو شدن است
تجدید جوانیِ جهان کهن است
زین ها همه خوب تر که هر نو شدنش
یادآور نام پاک ایرانِ من است
سال نو مبارک

(دندانسازی حسین منتظران)
۰۹۱۳۳۵۴۴۶۱۹
www.MontazeranDental.com

آسیب دیابت به دهان و دندان ها

حتما افرادی را دیده اید که به شما خبر می دهند به دیابت مبتلا شده اند و بعد از مدت کوتاهی از این گلایه مندند که دندان هایشان را از دست داده اند و مجبورند از دندان مصنوعی استفاده کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،در این باره باید گفت افراد دیابتی که سطح قندخون خود را به خوبی کنترل نمی کنند، نسبت به افراد عادی بیشتر درمعرض خطر ابتلا به انواع بیماری های لثه و دهان و از دست دادن دندان های خود هستند. از طرف دیگر،عفونت های لثه سبب افزایش قندخون می شود ودرنتیجه کنترل دیابت را دشوارتر می کند.در ادامه به آسیب بیماری دیابت به دندان ها اشاره می کنیم :

وقتی صحبت از دهان می کنیم به طور کلی منظورمان دندان ها، لثه، فک، زبان، قسمت فوقانی وتحتانی دهان و قسمت های داخلی گونه هاست.زمانی که دیابت به خوبی کنترل نمی شود، سطح خون افزایش می یابد. از آن جا که بزاق دهان حاوی قند است ، به رشد و نمو باکتری های مضر در دهان کمک می کند. این باکتری ها باغذا ترکیب می شوند و لایه ای نازک و چسبناک به نام پلاک تشکیل می دهند که سطح دندان ها را می پوشاند. علاوه بر این، پلاک ها براثر مصرف مواد قندی و نشاسته ای نیز تولید می شود.پلاک ها ازیک طرف باعث پوسیدگی دندان ها می شود و از طرف دیگر منجر به بیماری های لثه و نیز بوی بد دهان می شود.در فرد دیابتی بیماری لثه ممکن است شدیدتر باشد و دیرترهم بهبود یابد. علاوه بر این، وجود بیماری های لثه امکان کنترل سطح قندخون را دشوار می کند.

عوارض پلاک های دندانی
اگر پلاک های دندان درمان نشود، در طول زمان سخت می شود ودر امتداد خط لثه، رسوب ایجاد می کند و در نتیجه مسواک زدن و تمیزکردن بین دندان ها با مشکل مواجه می شود، سپس لثه ها قرمز و متورم می شود و شروع به خون ریزی می کند که به آن ورم لثه (ژنژویت) می گویند.اگر التهاب لثه درمان نشود، به تدریج پیشرفت می کند و منجر به بیماری لثه (پریودنتیت) می شود.در بیماری پریودنتیت، لثه ها از سطح دندان ها دور وفضای گود و عمیقی بین لثه و دندان ایجاد می شود که با پرشدن باکتری هابه مرور به عفونت می انجامد. این عفونت ممکن است مدت طولانی باقی بماند. بدن با باکتری هایی که در پلاک ها وجود دارد، شروع به مبارزه می کند. به این ترتیب از یک سو باکتری ها و از سوی دیگر واکنش بدن به عفونت ، باعث تحلیل رفتن استخوان بافت پشتیبان می شود که دندان ها را درجای خود ثابت نگه داشته است لذا چنان چه پریودنتیت درمان نشود لثه ها، استخوان ها و بافت های محافظ دندان ها از بین خواهد رفت.

شایع ترین مشکلات دهان و دندان بر اثر دیابت

* ورم لثه (ژنژویت) :عارضه ای که لثه ها را بیمار و متورم می کند.
علایم: قرمزی، ورم و خون ریزی .

*پریودنتیت: بیماری لثه ای که از حالت خفیف تا شدید می تواند پیشرفت کند.
علایم: قرمزی، ورم، خون ریزی لثه ها، دورشدن لثه ها از سطح دندان ها و ایجاد شیار گود و عمیق بین لثه و دندان، ایجادعفونت مزمن بین دندان و لثه ها، بوی بد دهان که برطرف نمی شود، شل شدن دندان ها، ایجاد چرک بین دندان و لثه، نامناسب قرارگرفتن دندان های مصنوعی.
*برفک یا کاندیدیاز: نوعی عفونت قارچی است که بدن از کنترل آن ناتوان و نیازمند مصرف داروی ضد قارچ است.
علایم: درد، لکه های سفید و گاهی نیز لکه های قرمز روی لثه ها، زبان ، قسمت های داخلی گونه و قسمت های فوقانی دهان
*خشکی دهان: نوعی بیماری است که در اثرکاهش ترشح بزاق ایجاد می شود و امکان پوسیدگی دندان ها و بیماری لثه را افزایش می دهد.
علایم: احساس خشکی در دهان، خشکی و زبری زبان، درد در دهان، خشکی و ترک خوردگی لب ها، چرک یا عفونت دهان، دشواری در جویدن، خوردن، بلعیدن و صحبت کردن.

*سوزش دهان: حس سوزش در داخل دهان که ناشی از کنترل نشدن سطح قند خون است.
علایم: سوزش و خشکی دهان و احساس مزه تلخ در دهان.

عوارض دیگر دیابت بر دهان و دندان ها :
پوسیدگی دندان ها، اختلال عملکرد بزاقی، کندی روند بهبود عفونت و اختلال چشایی.
علایمی که حاکی از بروز مشکلات در دهان و دندان هاست:
جراحت یا زخمی در دهان که بهبود نمی یابد
بروز لکه یا نقطه های تیره در داخل دهان
درد دهان، صورت یا فک که برطرف نمی شود
شل شدن دندان ها
احساس درد هنگام جویدن

 

حل مشکل زندانیان تگزاس با دندان مصنوعی سه‌بعدی

در سپتامبر ۲۰۱۸، روزنامه هوستون (Houston Chronicle) گزارشی جنجالی در مورد رفتار سیستم زندان ایالت تگزاس با زندانیانی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند، منتشر کرد. مقامات زندان به جای اینکه دندان مصنوعی برای زندانیان فراهم کنند، به آنها می‌گفتند که از آشپزخانه زندان تقاضا کنند غذاها را برای آنها پوره کند و مجبور بودند با لثه غذا بجوند. تنها زمانی تهیه دندان مصنوعی برای یک زندانی ضروری می‌شد که فرد به خاطر نداشتن دندان وزن زیادی از دست می‌داد.سیستم زندان تگزاس از گذشته برای تامین مراقبت‌های پزشکی کافی برای زندانیان دارای مشکل بوده است. در سال ۱۹۷۴ یک زندانی که جراحت زیادی دیده بود، به دادگاه شکایت کرد و این زندان را مجبور به اجرای یکسری اصلاحات کرد. اما تهیه دندان مصنوعی برای زندانیان، به دلایل نامعلوم سال‌ها جزو اولویت‌های مقامات این زندان نبوده است. در سال ۲۰۰۴ مسوولان پزشکی زندان تعداد ۱۲۹۵ دندان مصنوعی سفارش دادند، اما در سال‌های بعد این تعداد کاهش چشمگیری یافت.در سال ۲۰۱۶، تنها ۷۱ دندان مصنوعی برای جمعیت بیش از ۱۴۹ هزار نفری زندان سفارش داده شد. این در حالی بود که در زندان کالیفرنیا که بعد از تگزاس بزرگ‌ترین سیستم زندان آمریکا را دارد، نزدیک به ۵هزار دندان مصنوعی در همین سال، سفارش داده شده بود.

 


طرح‌هایی برای تغییر
در مدت بیش از یک سال پس از آن، ده‌ها زندانی نامه‌هایی به روزنامه هوستون در مورد جزئیات این مشکل فرستادند. برخی از آنها شکایت می‌کردند که با وعده سفارش دندان مصنوعی جدید، کل دندان‌های خراب خود را کشیده‌اند و برخی هم در طول زمان دندان‌های خود را به تدریج از دست داده بودند.در مدت کوتاهی بعد از انتشار این گزارش در ماه اکتبر، مقامات زندان از طرح‌هایی برای تغییر این سیاست خبر دادند و متخصصانی برای راه‌اندازی یک کلینیک ویژه دندانپزشکی در مرکز زندان استخدام کردند تا زندانیان برای حل مشکلات خود به آنها مراجعه کنند.قرار است در بهار سال جدید، این سیستم قدمی فراتر بردارد و سفارش‌هایی برای دندان‌های مصنوعی تولیدشده طی فرآیند چاپ سه‌بعدی ثبت کند. خبرنگار روزنامه هوستون می‌گوید ابتدا مشخص نبود که زندان تگزاس چگونه می‌خواهد این کار را انجام دهد، اما ادامه تحقیقات، اطلاعاتی را در مورد چاپ سه‌بعدی نمایان کرد.

در روش قدیمی مرسوم، قالب‌گیری اولیه از دهان با گچ صورت می‌گیرد و قالب‌ نهایی با فلز ساخته می‌شود. چون این فرآیند کار دستی زیادی نیاز دارد، درست کردن دندان مصنوعی دقیق بر اساس قالب و دهان بیمار سخت است. به همین دلیل، فقط دندانپزشک یا تکنسین‌های خیلی ماهر از پس درست کردن بهترین دندان مصنوعی‌ها برمی‌آیند.اما در تکنیک جدید، قالب‌های دقیق به‌صورت اتوماتیک و بر اساس داده‌های اندازه‌گیری شده، درست می‌شوند. به این صورت که تکنسین‌ها از دستگاه‌های کدخوان برای اسکن کردن دهان بیماران استفاده خواهند کرد و سپس تصویر آن را به یک موقعیت مرکزی برای چاپ سه‌بعدی ارسال می‌کنند. دندان مصنوعی تولید شده با این روش، با اضافه کردن دندان‌های سرامیکی و لثه به قالب اصلی تکمیل می‌شود. این فرآیند از چند ماه به چند هفته کاهش می‌یابد.

در این سیستم دیگر نیازی نیست زندانیان به کلینیک‌های دندانپزشکی در سطح شهر انتقال یابند و با اینکه هزینه‌ اولیه خرید تجهیزات کمی گران تمام می‌شود (۱۰۰ هزار دلار)، مقامات می‌گویند ست دندان‌های مصنوعی چاپ شده در نهایت هر کدام ۵۰ دلار عرضه خواهد شد. یعنی تولید دندان مصنوعی بیشتر با این روش در طول زمان، صرفه اقتصادی خواهد داشت. دانشگاه پزشکی تگزاس که در این طرح با سازمان زندان وارد همکاری شده، اعلام کرده آنها قادرند هر روز ۱۰ سفارش جدید دندان مصنوعی را پردازش کنند.محققان موسسه ملی تکنولوژی و علوم صنعتی پیشرفته در ژاپن می‌گویند در این روش جدید که از یک اسکنر ویژه استفاده می‌شود، تولید دندان مصنوعی باکیفیت نصف قیمت تکنیک‌های متداول قدیمی هزینه خواهد داشت.از آنجا که این تکنولوژی برای تولید دندان مصنوعی هنوز کاملا جدید است، در تامین آنها برای زندانیان تگزاس باید احتیاط لازم صورت بگیرد تا کارآیی و راحتی برای آنها داشته باشد.

ترمیم زخم با چاپ سه‌بعدی
تکنولوژی چاپ سه‌بعدی در عرصه پزشکی به سرعت در حال رشد است. از آنجایی که ساخت پروتزهای سنتی بسیار زمان‌بر و سخت است، این تکنولوژی در ابتدا به کمک تولید پروتز قسمت‌های مختلف بدن برای کسانی که نیاز داشتند، آمد. این پیشرفت به‌خصوص در کشورهای جنگ‌زده که تعداد افراد معلول در آنها زیاد است، بسیار مفید است. اخیرا هم محققان، تولید پوست سه‌بعدی برای ترمیم زخم‌ها را هم مورد آزمایش قرار داده‌اند و حتی به درست کردن ارگان‌های متحرک مثل قلب از طریق سلول‌های بیمار، روی آورده‌اند. محققان دانشگاه هاروارد به پیشرفت‌های قابل توجهی در تولید رگ‌های خونی به این روش رسیده‌اند که قدم مهمی به سمت چاپ بافت‌‌هایی با فرآورده‌های خونی است.

اولین تمیزکننده هوشمند دندان مصنوعی ساخته شد+تصاویر

شرکتی به نام “کلیوم”(Clium)برای اولین بار یک پاک‌کننده هوشمند دندان مصنوعی ابداع کرده است که مجهز به امواج مافوق صوت و ماوراء بنفش است و قابلیت تعامل با دستیارهای صوتی هوشمند را دارد.

 کسانی که مجبور به استفاده از دندان مصنوعی هستند، از گذشته هنگام خواب، برای تمیز نگه داشتن آن، چاره‌ای جز انداختن آن در یک لیوان آب یا نهایتا استفاده از قرص‌های مخصوص در لیوان آب نداشتند.

اما در حال حاضر، شرکت کلیوم(Clium) یک دستگاه تمیزکننده جدید و هیجان انگیز برای پاکیزگی دندان‌های مصنوعی ساخته است تا این مشکل را حل کند.

بسیاری از افراد هنگام خواب و در حالی که دندان در دهانشان نیست، از یک محافظ لثه برای آسیب ندیدن دهان و تمیز نگه داشتن آن استفاده می‌کنند که یک گام مهم در جهت سلامت دهان است، اما نگهداری نادرست از دندان‌های مصنوعی می‌تواند باعث ایجاد باکتری‌هایی شود که در نهایت موجب نابودی دندان‌ها و به خطر انداختن سلامت افراد می‌شود.

اکنون شرکت کلیوم با ارتقای فناوری مشابه با قرص‌های تمیز کننده، آنها را در یک دستگاه هوشمند فراهم کرده است. “کلیوم” یک دستگاه پاک کننده دندان مصنوعی است که برای مراقبت از دندان‌های مصنوعی و سلامت دهان طراحی شده است.

کافی است کاربران دندان‌های مصنوعی خود را در این دستگاه قرار دهند تا کلیوم آن را با فناوری امواج مافوق صوت و ماوراء بنفش تمیز و ضد عفونی کند.

ارتعاشات مافوق صوت می‌تواند ذره‌های کوچک و فاسد شده غذا را از بین دندان‌ها بیرون بکشد و امواج ماوراء بنفش نیز باکتری‌ها را از بین می‌برند.

با این کار، بوی بد دهان نیز از بین خواهد رفت.

این دستگاه قادر به تولید ۴۲ کیلوهرتز موج مافوق صوت است و می‌تواند تا ۹۹ درصد از باکتری‌های فعال را از بین ببرد.

“کلیوم” از فولاد ضد زنگ بسیار سبک ساخته شده است و به اندازه کافی کوچک است تا حمل آن توسط کاربر سخت نباشد.