نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان |حداقل دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید

حداقل دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید

یکی از عادات روزمره، توجه به سلامت و بهداشت دهان و دندان می باشد. حتی کسانی که به طور منظم از مسواک و نخ دندان استفاده می کنند، دوبار در سال باید به دندانپزشک مراجعه کنند و از سلامت دندان های خود مطمئن شوند. دندانپزشک نه تنها مشکلات دندان را برطرف می کند بلکه می تواند راهکارهای درمان را ارایه دهد.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان |مصرف غذاهای اسیدی و قندی را کمتر کنید

مصرف غذاهای اسیدی و قندی را کمتر کنید

قند در دهان به حالت اسیدی تبدیل می شود و مینای دندان را از بین می برد. میوه های اسیدی، چای و قهوه از جمله موادی هستند که مینای دندان را ضعیف می کنند. لازم نیست که به یکباره مصرف همه این غذاها را کنار بگذارید.

 

 

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | آب زیاد بنوشید

آب زیاد بنوشید

آب بهترین نوشیدنی برای حفظ سلامت دهان و دندان می باشد. توصیه شده که بعد از هر وعده غذایی آب بنوشید. این کار به شستشو و خارج کردن مواد چسبنده و غذاهای اسیدی بین دندان ها کمک می کند.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | استفاده از نخ دندان به اندازه مسواک زدن مهم است

استفاده از نخ دندان به اندازه مسواک زدن مهم است

بیشتر افرادی که مسواک می کنند از نخ دندان غافل هستند. نخ دندان نه فقط برای خارج کردن باقی مانده غذا از لابلای دندان استفاده می شود بلکه روشی برای کاهش جرم و پوسیدگی دندان و التهاب لثه می باشد. استفاده از نخ دندان در طول روز برای بهداشت دندان بسیار مفید است.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | ماساژ لثه

ماساژ لثه

هر از چند گاهی لثه‌های خود را ماساژ دهید. دستان خود را با آب و صابون ضدعفونی کنید. سپس به آرامی و با حرکات رفت و برگشت و دورانی لثه‌ها را مالش دهید. این کار تسریع به جریان خون در لثه‌ها کمک می‌کند. کمی آب و نمک درست کنید و دست خود را داخل محلول زده و بدین ترتیب ضمن ضدعفونی کردن لثه‌ها به استحکام و زیبای آن‌ها نیز کمک کنید.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | بلافاصله بعد از غذا خوردن مسواک نزنید! (قانون یک ساعت)

بلافاصله بعد از غذا خوردن مسواک نزنید! (قانون یک ساعت) 

قانون یک ساعت را رعایت کنید، یعنی بلافاصله بعد از خوردن مواد غذایی سریعاً مسواک نزنید. دلیل این موضوع هم این است که زمانی که شما غذا می‌خورید معده‌ی شما ۴۰ دقیق زمان نیاز دارد تا غذا را با اسید ترکیب کرده و سپس آن را هضم کند. بنابراین بهتر است اجازه دهید حداقل یک ساعت بگذرد و سپس مسواک بزنید. غذا خوردن و نوشیدن به صورت کلی به مینای دندانآسیب می‌زنند و علت آن هم این است که در زمان آغازین ورود مواد غذایی، در اثر ترکیب مواد غذایی و اسید دهان، اسید بیشتری تولید می‌شود که برای مینای دندان ضرر دارد و از این رو مسواک زدن بلافاصله باعث می‌شود که آسیب بیشتری به دندان‌ها وارد شود.

اگر واقعاً نیاز دارید که بعد از غذا خوردن مسواک بزنید می‌توانید دهان‌تان را با ترکیب آب ساده و فلوراید غرغره کرده و یا آدامس‌های بدون قند را امتحان و جایگزین کنید. در غیر این صورت اگر می‌توانید مسواک زدن را به یک ساعت بعد موکول کنید.

 

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | قبل و بعد از خواب مسواک بزنید

قبل و بعد از خواب مسواک بزنید

مهم‌ترین زمان برای مسواک زدن قبل و بعد از خواب است. این به این دلیل است که آب دهان که با میکروب‌ها مبارزه می‌کند هنگام خواب خشک می‌شود و این بهترین زمان برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها است. پس بهتر است قبل و بعد از خواب حتما مسواک بزنیم تا از خراب شدن دندان‌ها جلوگیری کنیم و نیازی به دندانپزشک پیدا نکنیم.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | با چشمان بسته نخ دندان بکشید

با چشمان بسته نخ دندان بکشید

اگر یاد بگیرید چطور بدون استفاده از آینه نخ دندان بکشید قادر خواهید بود داخل خودرو، پشت میز، روی تخت و قبل از قرارهای مهم این کار را انجام دهید. پس چند بسته نخ دندان بخرید تا همیشه داخل خودرو، کشوی میز، کیف پول و کیف دستی نخ دندان داشته باشید.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | نفسی تازه کنید

نفسی تازه کنید

کف دست خود را لیس بزنید و قبل از این‌که خشک شود آن را بو کنید، اگر بوی بدی می‌داد خوش‌بوکننده‌ی دهان تهیه کنید. اگر از شوینده‌ی دهان استفاده می‌کنید مطمئن شوید بدون الکل باشد. الکل بافت‌ دهان را خشک می‌کند و باعث می‌شود در برابر باکتری‌ها آسیب‌پذیر شود.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | هفته‌ای یک بار با جوش شیرین مسواک بزنید

هفته‌ای یک بار با جوش شیرین مسواک بزنید

مسواک زدن با جوش شیرین لکه‌ها را از بین می‌برد و دندان‌ها را سفید می‌کند. مثل خمیردندان از جوش شیرین استفاده کنید. نمک هم می‌تواند به‌عنوان خمیردندان استفاده شود اما حواس‌تان باشد که قورتش ندهید. اگر حس کردید لثه‌های‌تان خشک شده‌اند مسواک زدن با نمک می‌تواند راه حل خوبی باشد.