۸ اشتباه مراقبت از دندان که باعث می‌شود دندان‌هایمان کم کم از بین برود

ما در این مقاله سعی می‌کنیم از اشتباهاتی که در مراقبت از دندان خود می‌شویم بگوییم و اگر بتوانیم جلوی دندان دردهای بعدی شما را بگیریم، خوشحال خواهیم شد. همراه ما باشید.

۱- نادیده گرفتن بوی بد دهان

بوی بد دهان  می‌تواند نشان دهنده رعایت نکردن بهداشت یا بیماری لثه باشد. بعضی اوقات ما خودمان متوجه بوی نامطبوع نمی‌شویم اما افرادی که با آنها صحبت می‌کنید می‌توانند بو را حس کنند. در این حالت، یک روش آسان برای آزمایش کردن آن وجود دارد:

  1. قسمت داخلی مچ خود را لیس بزنید.
  2. ۵-۱۰ ثانیه صبر کنید.
  3. مچ دست خود را بو کنید.

همچنین می‌توانید با استفاده از انگشت یا یک تکه پنبه، پشت زبان خود را پاک کنید. سعی کنید خیلی زیاد پیش نروید که باعث رفلکس حلقی نشود.

 

۲- نوشیدن مایعات بعد از مسواک زدن

بله، مطمئنا، شما بعد از مسواک زدن صبح می‌خواهید صبحانه بخورید و نوشیدنی بنوشید. اما بسیار مهم است که عطر و بوی مسواک شما آخرین عطر و طعم روز باشد. حتی نوشیدن چای درست قبل از خواب می‌تواند روی دندان‌های شما تأثیر منفی بگذارد.

۳- بعد از مسواک زدن دندان‌های خود را بشویید

بعد از مسواک زدن، ممکن است دهان خود را با آب بشویید. به یک باره مقدار زیادی آب داخل دهان خود نکنید؛ کم کم آب را داخل دهان خود کنید! این عادت پوسیدگی دندان را تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد. عطر و طعم مسواک شدید است، اما به زودی به آن عادت خواهید کرد.

۴- مسواک زدن طولانی مدت

صرف فقط ۳۰ ثانیه برای مسواک زدن دندان‌ها به صورت روزانه به سختی می‌تواند به نتیجه مطلوبی منجر شود. این می‌تواند باعث کرم خوردگی و سایر مشکلات دندان شود. یک قاعده وجود دارد که حداقل ۳۰ ثانیه را برای هر ۴ قسمت دهان بگذرانید. در اصل می‌شود، ۲ دقیقه برای کل دهان.

 

۵- مسواک زدن خیلی سخت

وقتی نوبت به جلا دادن دندان‌هایتان می‌رسد، ممکن است آنها را خیلی سخت تمیز و مسواک کنید. متأسفانه با انجام این کار فقط می‌توانید به مینای دندان خود آسیب وارد کرده و دندان‌های خود را حساس کنید. انتخاب مسواک مناسب دندان‌هایتان نیز مهم است. بهتر است با دندانپزشک خود در مورد انتخاب مسواک مشورت کنید.

۶- بلافاصله پس از غذا دندان‌های خود را مسواک بزنید

لطفاً توجه داشته باشید که مسواک زدن دندان‌ها بلافاصله پس از خوردن غذا ممکن است روی مینای دندان تأثیر منفی بگذارد، خصوصاً اگر چیزی اسیدی خورده باشید. پس از غذا خوردن، باید حدود ۳۰ دقیقه از مسواک زدن خودداری کنید.

۷- عوض نکردن مسواک

طبق نظر محققان، به طور معمول توصیه می‌شود که هر ۳ ماه یک بار مسواک خود را عوض کنید. در غیر این صورت، باید به محض فرسوده شدن موهای مسواک، این کار را انجام دهید. در صورت تعویض به موقع است که مسواک زدن شما کارآمد خواهد بود و هر شکاف بین دندان‌ها تمیز می‌شود.

۸- هنگام بیمار هستید مسواک خود را تغییر ندهید

مسواک باکتری‌های موجود در دهان را از بین نمی‌برد. وقتی بیمار هستید، مسواک خود را تغییر دهید تا بعداً برای دوباره به بیماری مبتلا نشوید. همچنین مطمئن شوید که مسواک شما در روزهایی که بیمار هستید دیگر مسواک‌های اطراف را لمس و آلوده نکند.
آیا در این مقاله اطلاعات جدیدی پیدا کردید؟ از چه عادت‌های دندانی غالباً غفلت می‌کنید؟ لطفا توصیه‌های خود را برای مراقبت از دندان را برای ما بنویسید و تجربه خود را با ما در میان بگذارید!

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان |حداقل دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید

حداقل دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید

یکی از عادات روزمره، توجه به سلامت و بهداشت دهان و دندان می باشد. حتی کسانی که به طور منظم از مسواک و نخ دندان استفاده می کنند، دوبار در سال باید به دندانپزشک مراجعه کنند و از سلامت دندان های خود مطمئن شوند. دندانپزشک نه تنها مشکلات دندان را برطرف می کند بلکه می تواند راهکارهای درمان را ارایه دهد.

درد دندان را در چند دقیقه با درمان خانگی تسکین دهید

به خاطر داشته باشید که هیچ گاه آسپرین یا هر مسکن دیگری را بر روی دندان یا لثه خود قرار ندهید و به جای این کار اشتباه آن را میل کنید.

شاید شما نیز تجربه کرده باشید که دندان دردی ساده می‌تواند روزتان را خراب کرده و اعصابتان را به هم بریزد. آبسه و شکستگی دندان، عفونت، آسیب و مشکلات لثه، افراط در آدامس جویدن و دندان قروچه‌های مکرر مهم‌ترین عوامل بوجودآورنده دندان درد هستند.

گاهی اوقات دندان درد خفیف با حساس شدن دندان به گرما و سرما و در صورت شدید شدن با دردهای شدید و غیر قابل تحمل بروز می‌کند. با آنکه رجوع به پزشک بهترین راه برای کاهش درد است اما می‌توان با درمان‌های خانگی در مدت زمانی کوتاه از دندان درد خلاص شد.

اولین قدم برای درمان دندان درد، نگه داشتن سر به سمت بالا است زیرا فشار را از اطراف دندان‌ها کاهش می‌دهد. علاوه بر این، می‌توانید یک حبه سیر را له کرده و روی دندان دردناک خود قرار دهید. سیر به علت خواص ضدعفونی‌کننده و بی حس کنندگی می‌تواند به راحتی دردتان را کاهش دهد.

راه دیگر قرار دادن یک چای کیسه‌ای مصرف شده روی دندان یا استفاده از کمپرس آب سرد است. برای این کار می‌توانید چند قطعه یخ را درون پارچه‌ای تمیز قرار داده و آن را بروی نواحی اطراف دندان دردناکتان قرار دهید، سرما می‌توان آستانه دردتان را افزایش داده و درد را قابل تحمل‌تر کند.

یادتان باشد به هیچ وجه یخ را مستقیم روی دندان یا لثه‌تان نگذارید.

به خاطر داشته باشید که هیچ گاه آسپرین یا هر مسکن دیگری را بر روی دندان یا لثه خود قرار ندهید و به جای این کار اشتباه آن را میل کنید.

البته مصرف قرص و دارو برای کاهش دندان درد باید تحت نظر پزشک انجام شده و آخرین راه باشد چراکه که این کار علاوه بر افزایش درد دندان و لثه به مدت چند روز حساسیت، آسیب و گاهی احساس سوختگی و تورم دندان را به همراه دارد.

 

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان |مصرف غذاهای اسیدی و قندی را کمتر کنید

مصرف غذاهای اسیدی و قندی را کمتر کنید

قند در دهان به حالت اسیدی تبدیل می شود و مینای دندان را از بین می برد. میوه های اسیدی، چای و قهوه از جمله موادی هستند که مینای دندان را ضعیف می کنند. لازم نیست که به یکباره مصرف همه این غذاها را کنار بگذارید.

 

 

آیا باید ژن‌ها را مقصر پوسیدگی دندان بدانیم؟

ترکیب باکتری‌های دهانی در دوران کودکی و جوانی عمدتاً تحت تأثیر زمینه ژنتیکی فرد قرار می‌گیرد. ولی با افزایش سن، این عامل موروثی کاهش پیدا می‌کنند و عوامل غیر ارثی مانند رژیم غذایی و بهداشت دهان نقش مهم‌تری در شکل‌گیری میکروبیوم دهان ایفا می‌کنند. میکروبیوم مجموعی از میکروارگانیسم‌هایی است که در دهان زندگی می‌کنند. اما آیا ژنتیک باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

اخیرا مطالعه علمی در مجله Cell Host & Microbe منتشر شده و در آن میکروبیوم دهانی دوقلوهای همسان و ناهمسان مورد بررسی قرار گرفته است. محققین به این دلیل دوقلوها را انتخاب کرده‌اند که روش تربیتی بسیار مشابهی دارند و گزینه مناسبی برای مطالعه “مجادله تربیت- طبیعت” یا تأثیر محیط و ژنتیک بر سلامت دهان محسوب می‌شوند.

دکتر نلسون، محقق ارشد این مطالعه می‌گوید گروه بزرگی از کودکان دوقلو مورد بررسی قرار گرفته‌اند تا بتوان بر اساس نتیجه حاصله مشارکت ژنوتیپ فرد میزبان و محیط زیست اولیه را در شکل‌گیری میکروبیوم دهانی را مورد مطالعه قرار داد.

 

پوسیدگی دندان یک مشکل سلامتی در سراسر دنیا به شمار می‌رود. حدود ۹۰ درصد دانش آموزان و تقریباً ۱۰۰ درصد بزرگ‌سالان در جهان به پوسیدگی دندان دچار هستند. حدود ۲۰ درصد از افراد میان‌سال به مشکلات و بیماری‌های جدی‌تر لثه و دندان مبتلا می‌شوند و همین معضلات می‌تواند منجر به از دست دادن دندان یا به خطر افتادن سلامت فرد شود.

آمار پوسیدگی دندان در آمریکا نشان می‌دهد ۳۷ درصد کودکان سنین ۲-۸ سال، پوسیدگی را در دندان‌های شیری خود تجربه می‌کنند، ۵۸ درصد نوجوانان در حال حاضر دندان پوسیده دارند یا آن را در حال حاضر درمان کرده‌اند و بیش از ۹۰ درصد بزرگ‌سالان به پوسیدگی دندان دچار هستند.

میکروبیوم و بیماری‌های دهانی

بر اساس مطالعه انجام شده، پوسیدگی دندان به طور معمول زمانی اتفاق می‌افتد که برخی از باکتری‌های خاص موجود در دهان قندهای دریافت شده را تجزیه می‌کنند. در نتیجه این سوخت و ساز، محیط دهان اسیدی می‌شود، این اسیدیته به مینای دندان حمله می‌کند و موجب پدید آمدن پوسیدگی و درد دندان می‌گردد. همچنین گفته می‌شود در بزرگ‌سالان مبتلا به بیماری‌های لثه، گروه خاصی از باکتری‌ها موجب التهاب لثه می‌شوند که می‌توانند بافت لثه را تخریب کنند یا دندان‌ها را از بین ببرند.

علاوه بر این شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بین میکروبیوم دهانی و بیماری‌هایی از قبیل سرطان دهان و بیماری قلبی عروقی رابطه‌ای وجود دارد.

دکتر نلسون و تیم او از محیط داخلی دهان شرکت کنندگان، نمونه‌گیری انجام دادند تا بتوانند میکروبیوم‌های دهانی ۴۸۵ جفت دوقلو در سنین ۵ تا ۱۱ سال را بررسی کنند. از بین این تعداد ۲۰۵ جفت دوقلوی همسان، ۲۸۰ جفت دوقلوی ناهمسان و سه نفر سه‌قلو بودند.

ارتباط پوسیدگی دندان و مصرف قند افزودنی

همان‌طور که انتظار می‌رفت، نتیجه به دست آمده نشان داد میکروبیوم دهانی در دوقلوهای همسان نسبت به دوقلوهای ناهمسان شباهت بیشتری به یکدیگر دارند. همین نتیجه نشان می‌دهد زمینه ژنتیک میزبان می‌تواند روی نوع باکتری‌های موجود در دهان تاثیر بگذارد. همچنین دریافتند باکتری‌هایی که به میزان زیادی با زمینه ژنتیکی میزبان مرتبط هستند و به باکتری‌های موروثی معروف‌اند، آن دسته‌ای نیستند که موجب پوسیدگی دندان می‌شوند.

زمانی که نتایج به دست آمده از کودکان ۵ ساله را با کودکان ۱۱ ساله مقایسه کردند، مشخص شد اغلب باکتری‌های ارثی و قابل انتقال، با گذشت سن کاهش پیدا می‌کند.

در نهایت محققان دریافتند دوقلوهایی که مصرف شکر افزوده در رژیم غذایی‌شان زیادتر است، باکتری‌های مرتبط با کاهش پوسیدگی دندان به مقدار کمتری وجود دارد و برعکس بیشتر باکتری‌هایی وجود دارند که با میزان بیشتر پوسیدگی دندان در ارتباط هستند.

محققان قصد دارند مطالعه افراد دوقلو را ادامه دهند و با تغییر الگوهای میکروبیوم دهانی، نتایج را مطالعه کنند. آنها می‌خواهند سلامت دوقلوهای همسان و ناهمسان را با تفاوت‌های عملکردی در میکروبیوم دهانی با هم مقایسه کنند.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | آب زیاد بنوشید

آب زیاد بنوشید

آب بهترین نوشیدنی برای حفظ سلامت دهان و دندان می باشد. توصیه شده که بعد از هر وعده غذایی آب بنوشید. این کار به شستشو و خارج کردن مواد چسبنده و غذاهای اسیدی بین دندان ها کمک می کند.

آیا واقعا می توان از زغال برای سفید کردن دندان استفاده کرد؟

خمیر دندان زغالی! تا چه اندازه این محصول را می‌شناسید؟ آیا فکر می‌کنید سفید کردن دندان با زغال ممکن است؟ آیا خمیر دندان زغالی به سفید کردن دندان‌ها و از بین بردن لکه‌های روی دندان کمک می‌کند؟ این سوالات بعد از شنیدن آگهی‌های گسترده محصولات سیاه، در ذهن هر فردی نقش می‌‌بندد. زغال فعال یکی از مواد جدید و به روز استفاده شده در محصولات متنوع از محصولات خوراکی گرفته تا لوازم آرایشی و بهداشتی است که اتفاقاً نقل مجالس هم شده است! یکی از محصولات پر طرفدار و البته پر بحث در بین محصولات بهداشتی خمیر دندان زغالی است که تبلیغات گسترده‌ای هم در رسانه‌های مختلف انجام داده است و به دلیل اینکه به غیر از انواع ماسک‌ها به‌صورت خوراکی استفاده می‌شود، باید از نظر سلامتی کاملاً تضمین شود. این خمیر دندان زغالی ادعا می‌کند می‌تواند تمیزی و سفیدی دندان را به دندان‌های شما باز گردانده و بوی بد دهان را از بین ببرد. حال باید ببینیم این ادعا از یک سفیدکننده دندان تا چه اندازه حقیقت دارد و آیا خمیر دندان زغالی قادر است دندان‌ها را سفید کرده و دهان را ضدعفونی کند؟

زغال فعال چگونه عمل می‌کند؟

زغال فعال که در خمیر دندان زغالی به کار برده شده است، در واقع از تبدیل شدن کربن به پودر به دست می‌آید. این فرآیند به سادگی حاصل نمی‌شود، بلکه در شرایط خاص بدون اکسیژن و در دمای بالا است که پودر سیاه‌رنگ بدون بو و بدون طعم به عمل می‌آید. از آنجایی که پودر به ذرات ریز تقسیم می‌شود، بسیار نفوذپذیر است و می‌تواند درون منافذ ریز هم وارد شده و درمان را انجام دهد. زغال فعال خاصیت سم‌زدایی دارد و می‌تواند با باکتری‌ها و مواد سمی مبارزه می‌کند. به همین دلیل است که زغال اکتیو در خمیر دندان باکتری و پلاک‌های ایجاد شده روی سطح دندان‌ها را پاک می‌کند.

زغال فعال سالیان طولانی است که برای تیمار و درمان بیماری‌های بدن استفاده می‌شود. هنوز مطالعات بلندمدت روی استفاده از زغال فعال روی دندان انجام نشده است و آنچه می‌توان به آن مستند شد، تجربه افراد مختلف در استفاده از زغال برای دندان است. در البته در مورد خواص جذب ذرات زغال اکتیو، مطالعاتی صورت گرفته است ولی نمی‌توان به طور دقیقی آنها را در مورد بیماری و بهداشت دهان و دندان بسط داد. آنچه متخصصان را در مورد استفاده از زغال اکتیو درون دهان مردد می‌کند، بیشتر به استفاده از پودر زغال خام بر می‌گردد. خمیر دندان زغالی بسته به اینکه در چه کارخانه و محیطی ساخته می‌شوند، بهداشتشان از نظر وزارت بهداشت و مراجع مربوطه تأیید یا رد می‌شود.

مبارزه با بوی بد دهان

یکی از دلایل داشتن تنفس نامطبوع در دهان، سلامت دهان و دندان است. زمانی که بهداشت دهان و استفاده از مسواک و نخ دندان به‌صورت منظم رعایت نشود، باقی‌مانده مواد خوراکی در بین دندان‌ها باقی می‌مانند. باکتری‌ها این مواد را تجزیه می‌کنند و ترکیباتی تولید می‌کنند که دارای گوگرد هستند و این ترکیبات موجب بوی بد دهان می‌شود. پس با حفظ بهداشت دهان و دندان از این مشکل جلوگیری کنید. محصولات بهداشت دهان و دندان شامل خمیر دندان و دهان‌شویه‌های دارای زغال فعال ادعا دارند که می‌توانند موجب ضدعفونی کردن و از بین بردن لکه‌های روی دندان شوند.

توصیه پزشکان را جدی بگیرید

اگر تصمیم دارید برای یک‌بار هم که شده از خمیر دندان زغالی استفاده کنید و به اینکه  سفید کردن دندان با زغال شاید راحت‌ترین راه برای داشتن دندان‌های سفید باشد فکر می‌کنید، باید بدانید که بسیاری از متخصصان دهان و دندان و دندان‌پزشکان معتقدند باید آن را با احتیاط و تنها یک‌بار در هفته یا حتی یک هفته در میان استفاده کنید. دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند اگر بعد از استفاده از خمیر دندان هم حس کردید همه چیز عادی به نظر می‌رسد، به‌صورت متوالی و پشت سر هم از این خمیر دندان استفاده نکنید. چنانچه از خمیر دندان زغالی استفاده کردید و علائمی مانند خونریزی غیرطبیعی لثه یا افزایش حساسیت دندان را مشاهده کردید، بهتر است استفاده آن را متوقف کنید تا آن را با یک متخصص در میان بگذارید.

بسیاری از افراد متخصص و پزشکان دهان و دندان در مورد استفاده از خمیر دندان زغالی نگران هستند و می‌ترسند این ماده باعث خرابی دندان‌ها شود. برخی از دندان‌پزشکان معتقد هستند که زغال فعال در خمیر دندان، یک ماده ساینده است و استفاده مداوم از آن موجب از بین بردن مینای دندان می‌شود و به همین دلیل است که گفته می‌شود از این ماده با فاصله زمانی استفاده کنید. خصوصاً اگر شما هر روز آدامس می‌جوید، ریشه‌های دندان در اثر استفاده از خمیر دندان زغالی حساس‌تر می‌شوند. استفاده مستقیم از پودر زغال روی دندان که دیگر به شکل محصولات کارخانه‌ای نیست، این تأثیرات منفی را بیشتر می‌کند. با این اوصاف سیاه شدن دندان در حین استفاده از پودر زغال، تنها نکته منفی در مورد این ماده فعال نیست بلکه استفاده بیش از حد از آن موجب آسیب به دندان می‌شود.

گول تبلیغات دروغین را نخورید!

تعداد خمیر دندان‌های زغالی و البته ماسک‌های سیاه روز به روز در داروخانه‌ها بیشتر می‌شود و در بین بسیاری از افراد مشهور هم به اندازه‌ای طرفدار پیدا کرده است که استفاده از آن را به طرفداران خود پیشنهاد می‌کنند. یکی از حقه‌های تبلیغاتی در مورد استفاده از سفیدکننده‌ها در سراسر جهان، استفاده از حضور افرادی است که دندان‌های بسیار سفیدی دارند و توضیح می‌دهند که استفاده از محصول معرفی شده تا چه اندازه می‌تواند به سفید شدن دندان و داشتن لبخند زیباتر کمک کند. ولی واقعیت اینجاست که داشتن دندان‌های سفید این افراد تنها به دلیل استفاده از آن محصول نیست! در این آگهی و تبلیغات ممکن است شواهد غیرمعمولی نشان دهنده سفیدکنندگی دندان‌ها باشد. بسیاری از خمیردندان‌هایی که ادعای سفیدکنندگی دندان دارند، به سادگی باقی محصولات لکه‌ها را از روی دندان پاک می‌کنند و به اندازه‌ای که تظاهر به سفید نگه داشتن دندان می‌کنند، قادر به حفظ آن نیستند.

البته باید اعتراف کنیم که هدف از ارائه اطلاعات گفته شده، این نیست که بگوییم زغال اکتیو در خمیر دندان لزوماً ماده بدی است که باید از آن دوری کنید، ولی این نکته را تأکید می‌کنیم که نباید از این محصول به‌صورت مداوم استفاده کنید. نکته دوم در مورد انتخاب محصول تولید شده در کارخانه، اطمینان از برند و بهداشت رعایت شده در پروسه تولیدی آن است. استفاده از زغال فعال پودر و خام توصیه نمی‌شود، چون به طور مستقیم با دندان‌ها در تماس است و هنوز به صورت کامل تایید سلامت نشده است.

لبخندی زیباتر با بلیچینگ دندان

یکی از متد جدیدی که برای سفید کردن دندان توسط دندان‌پزشکان و متخصصان این حرفه انجام می‌شود، بلیچینگ دندان است. در این روش رنگ‌دانه و زردی‌های روی سطح دندان از بین می‌رود و دندان‌هایی سفید به شما اهدا می‌شود. آنچه در این روش به عنوان ماده اصلی استفاده می‌شود، پر اکسید هیدروژن است که به درون مینای دندان رفته و موجی از بین رفتن لکه‌ها می‌گردد. در مورد عوارض بلیچینگ دندان باید گفت به طور معمول اگر این روش به درستی انجام گیرد، عوارضی برای آن مشاهده نمی‌شود. گاهی ممکن است به دلیل استفاده از ماده مربوطه، حساسیت دندان کمی بالا رود که با استفاده کردن از خمیردندان مخصوص مشکل رفع می‌شود.

هزینه بلیچینگ دندان با توجه به اینکه کیت‌های مخصوص استفاده در خانه را مد نظر دارید یا ترجیح می‌دهید بلیچینگ در مطب و توسط دندان‌پزشک انجام شود، متغیر خواهد بود.

سفید کردن دندان در خانه

استفاده از هر ماده شیمیایی برای تمیز کردن دندان‌ها می‌تواند آسیب‌های مخصوص به خود را داشته باشد. دلیلی بر رد کردن محصولات معروف یا برندهای جهانی وجود ندارد، ولی اگر علاقه دارید برای سفید کردن دندان‌ها به دنبال روش‌های خانگی و ساده‌تری باشید که هیچ خطری هم به دنبال ندارد، می‌توانید از خوراکی‌های مختلفی کمک بگیرید:

  • توت فرنگی: این میوه مقدار زیادی مالیک اسید دارد. مالیک اسید در واقع نوعی اسید میوه است که به‌صورت طبیعی در برخی محصولات کشاورزی وجود دارد. این ماده جادویی به طرز طبیعی دندان را تمیز کرده و موجب سفید شدن آن می‌شود. مالیک اسید یک ماده ضدعفونی‌کننده است و با میکروب‌های دهان مبارزه می‌کند.
  • سیب: مالیک اسید را در سیب هم می‌توانید پیدا کنید. گاز زدن روزانه سیب، علاوه بر اینکه سلامت دهان و دندان را حفظ می‌کند، موجب سفیدی دندان‌ها هم می‌شود. برای سفید شدن دندان این میوه را در سبد غذایی روزانه خود قرار دهید.
  • روغن نارگیل: مقداری روغن نارگیل را بین دندان‌های خود بکشید تا باکتری‌های دهان و پلاک‌ها را کاهش دهد و موجب رفع زردی دندان در خانه گردد.
  • جوش شیرین: این ماده طبیعی لکه‌های سطحی دندان را به خوبی پاک می‌کند، ولی باید در استفاده کردن از آن احتیاط کنید چرا که می‌تواند باعث آسیب زدن به مینای دندان شود. در استفاده کردن از این سفیدکننده دندان خانگی زیاده‌روی نکنید!
  • پوست پرتقال: یکی دیگر از روش‌های خانگی که برای سفید کردن دندان انجام می‌شود و نگرانی در مورد تداخل دارویی یا تأثیرات دیگر آن نخواهید داشت، این است که بعد از پوست کندن پرتقال، لایه داخلی پوست را روی دندان‌های خود بمالید؛ این کار به سفید شدن دندان‌ها کمک بسیاری می‌کند.
  • پنیر: پنیر می‌تواند دندان را مانند پاک‌کننده‌های طبیعی تمیز کند. این ماده خوراکی به دلیل داشتن سطح بالای کلسیم، موجب استحکام مینای دندان و ساختار آن می‌شود. این ماده خوراکی هم یک روش سفید شدن دندان در خانه است!

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | استفاده از نخ دندان به اندازه مسواک زدن مهم است

استفاده از نخ دندان به اندازه مسواک زدن مهم است

بیشتر افرادی که مسواک می کنند از نخ دندان غافل هستند. نخ دندان نه فقط برای خارج کردن باقی مانده غذا از لابلای دندان استفاده می شود بلکه روشی برای کاهش جرم و پوسیدگی دندان و التهاب لثه می باشد. استفاده از نخ دندان در طول روز برای بهداشت دندان بسیار مفید است.

چرا دندان‌ها زرد می‌شوند؟ نکاتی برای پیشگیری و رفع زردی دندان

در حالی که همه مدل‌ها، بازیگران و ورزشکاران دندان‌های سفید به درشتی مروارید دارند، در لبخند اکثر مردم با دندان‌هایی نه‌چندان سفید مواجه می‌شویم. البته این موضوع غافلگیر کننده نیست چون عوامل زیادی بر ظاهر دندان تاثیر می‌گذارند و موجب مات و زرد شدن دندان می‌شوند. زردی دندان می‌تواند روی اعتماد به نفس افراد نسبت به ظاهرشان تاثیر منفی بگذارد و باعث شود خودشان را از خندیدن در جمع محروم کنند! در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از دلایل زرد شدن دندان‌ها و راه‌هایی برای پیشگیری و رفع زردی دندان در خانه آشنا کنیم.

علت زردی دندان به صورت عمده شامل: عوامل داخلی و عوامل خارجی است. زردی دندان می‌تواند به دلیل مشکلات متعدد سلامتی، تا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد شود.

علت زردی دندان؛ عوامل خارجی

عوامل خارجی بر روی سطح مینای دندان که سخت‌ترین لایه بیرونی دندان است تاثیر می‌گذارند. مینای دندان می‌تواند به راحتی لک شود و تغییر رنگ دهد اما خوشبختانه این لک‌ها به راحتی هم از بین می‌روند و قابل ترمیم هستند به شرطی که هر چه زودتر برای از بین بردن آن‌ها اقدام کنیم.

علت اصلی زردی دندان روش زندگی است. بر اساس جدیدترین تحقیقات: سیگار کشیدن و نوشیدن قهوه و چای، بزرگترین مجرمین زردی دندان هستند. قطران و نیکوتین موجود در تنباکو مواد شیمیایی هستند که باعث ایجاد لکه‌های زرد بر روی مینای دندان افراد سیگاری می‌شوند. به نوعی می‌توان گفت هر غذا یا نوشیدنی که می‌تواند بر روی لباس لک ایجاد کند، می‌تواند روی دندان هم لک ایجاد کند. دلیل غذاها و نوشیدنی‌هایی که رنگ تیره دارند، شامل نوشابه، شکلات، سس‌های تیره (مثل سس سویا، سرکه بالزامیک، سس ماکارانی یا سس کچاپ) و سبزیجات و میوه‌هایی مانند انگور، گیلاس، آلبالو، انار و لبو، رنگدانه‌های زیادی دارند که می‌توانند بر روی مینای دندان باقی بمانند. آبنبات نیز جزو خوراکی‌‌هایی است که آثارش بر روی مینای دندان باقی می‌ماند.

غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی نیز با فرسایش مینای دندان، جذب رنگدانه‌های غذا که باعث زردی دندان می‌‌شوند را بر سطح دندان آسان‌تر می‌کنند. تانن (Tannin) با نام فارسی «گسه» که در چای، سماق و سیب نارس یافت می‌شود، نیز کمک می‌کند تا رنگدانه‌ها راحت‌تر به مینای دندان بچسبند و در نهایت باعث زردی و تغییر رنگ دندان شوند. اما تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ در این زمینه در مجله بین‌المللی دهان و دندان چاپ شد، خبر خوبی به طرفداران چای داد که اضافه کردن مقداری شیر به چای، احتمال ایجاد لک روی دندان را کاهش می‌دهد. این اتفاق به دلیل پروتیین موجود در شیر است که می‌تواند این خاصیت تانن را خنثی کند.

مراقبت ناکافی از دندان‌ها مثل مسواک نزدن و استفاده از نخ دندان به صورت اشتباه یا ناکافی و عدم مراجعه به دندانپزشک به صورت مرتب، باعث می‌شود میزان پلاک روی مینای دندان افزایش پیدا کند و در نهایت منجر به تغییر رنگ و زردی دندان شود.

علت زردی دندان؛ عوامل داخلی

تغییر رنگ و زردی دندان بر اثر عوامل داخلی، در ساختمان داخلی دندان رخ می‌دهد. برخی از داروها می‌توانند باعث لکه‌های ذاتی بر روی دندان شوند. در کودکان مصرف آنتی بیوتیک، تتراسایکلین یا داکسی سایکلین تا قبل از ۸ سالگی، می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان به زرد و قهوه‌ای شود. مصرف تتراسایکلین در خانم‌های باردار بعد از ۴ ماهگی و خانم‌هایی که بچه شیر می‌دهند، باعث تغییر رنگ دندان کودک می‌شود.

گذراندن دوره شیمی‌درمانی و پرتو درمانی سر و گردن می‌تواند علت تغییر رنگ دندان شود. حتی داروهای رایجی چون آنتی‌هیستامین، ضد افسردگی و داروهای فشار خون می‌توانند دندان را زرد کنند.

همچنین فلوراید که به دلیل قدرت زیاد می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند نیز می‌‌تواند به دلیل میزان زیاد مواد معدنی بر رنگ دندان تاثیر بگذارد. میزان زیاد فلوراید باعث فلوئوروزیس دندانی می‌شود. فلوئوروزیس خطوط و لکه‌های سفید و قهوه‌ای بر روی دندان است که در دندان‌های جلویی بیشتر نمایان می‌شوند. مصرف بیش از حد از دهانشویه حاوی فلوراید و خمیردندان حاوی فلوراید باعث این مشکل در سنین مختلف و حتی از بین رفتن میزان زیادی از مینای دندان شود که این خود باعث مشکلات دندانی آینده می‌شود.

برخی از لوازم مراقبت‌های دندان هم می‌توانند باعث تغییر رنگ در دندان‌ها شوند؛ مثل آمالگام (Amalgam) که برای پر کردگی دندان استفاده می‌شود. همان پرکردگی‌های نقره‌ای رنگ تیره دندان که به مرور زمان بر روی رنگ خود دندان نیز تاثیر می‌گذارند و رنگ دندان را به سمت تیرگی هدایت می‌کنند.

دلایل جانبی تغییر رنگ دندان

به جز عوامل داخلی و خارجی عوامل جانبی مانند ژنتیک، پیری، بیماری و آسیب هم در تغییر رنگ و زردی دندان موثر هستند. بر اساس تحقیقات دلایلی برای تمایل به زرد شدن دندان در بعضی افراد وجود دارد. دلیل شماره یک ژنتیک است. همانطور که به طور ژنتیک مینای دندان برخی افراد از نظر ظاهری براق‌تر و مقاوم‌تر است، برخی دیگر به طور مادرزاد دندان‌های زردتر یا سفیدتری نسبت به بقیه دارند. بخشی از این موضوع به میزان ضخامت مینای دندان مرتبط است. مینای دندان نیمه شفاف است و به همین دلیل اگر دندان شما لایه نازکی از مینای دندان داشته باشد رنگ عاج دندان شما که به صورت طبیعی زرد رنگ است مشخص می‌شود.

بالا رفتن سن می‌تواند رنگ دندان شما را تیره کند. وقتی سن شما بالا می‌رود لایه بیرونی مینای دندان‌ رفته رفته از بین می‌رود و نازک می‌شود و این موضوع باعث می‌شود رنگ دندان شما بیشتر زرد شود. بهترین روش جلوگیری از نازک شدن دندان کنترل میزان بزاق دهان است. ترشح بزاق دهان به صورت طبیعی ذرات غذا و پلاک را از روی دندان پاک می‌کند. همچنین استفاده به اندازه از فلوراید نیز می‌تواند در این موضوع موثر باشد. پس به اندازه کافی آب بنوشید و اگر دهان‌تان عالبا خشک است با پزشک برای درمان خشکی دهان صحبت کنید؛ همچنین با توجه به سن و نوع دندان خود، از دندانپزشک خود در مورد میزان استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید در طول روز سوال کنید تا از نازک شدن مینای دندان خود جلوگیری کنید.

تغییر رنگ دندان ممکن به دلیل برخی بیماری‌ها نیز اتفاق بیفتد. به علت تب بالا و عفونت در سنین پایین ممکن است رنگ دندان به زرد تغییر پیدا کند. «بیماری زردی» نیز می‌تواند منجر به زردی دندان شود. زمین خوردن یا آسیب هنگام ورزش در کودکان هم می‌تواند در شکل‌گیری مینای دندان شیری، اختلال ایجاد کند و باعث تیره شدن دندان کودک شود. ضربه شدید یا آسیب به اعصاب دندان شیری می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان حتی در بزرگسالی شود. افرادی که در خواب دندان‌ قروچه می‌کنند با سایش شدید دندان، مینای دندان را از بین می‌برند.

پیشگیری و رفع زردی دندان

 

بهترین راه برای پیشگیری از زردی دندان توجه به غذاها، نوشیدنی‌ها و سیگار کشیدن است. همچنین شما باید تمرین کنید تا بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید و حداقل ۲ بار در سال برای چکاپ نزد دندانپزشک متخصص و حرفه‌ای بروید.

تحقیقات نشان داده است که علت عمده زردی دندان، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث می‌شود پلاک (لایه‌ای از باکتری‌ها که روی دندان و لثه تشکیل می‌شوند) و جرم  روی دندان تشکیل شود و دندان زرد شود. برداشتن این‌ها از روی سطح دندان قبل از سخت شدن آن‌ها، ساده‌ترین راه و اولین قدم برای داشتن لبخندی با دندان‌های سفید است.

نخوردن غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی و تمیز کردن دهان و دندان پس از خوردن هر غذایی که رنگدانه زیادی دارد می‌تواند در رفع زردی دندان و جلوگیری از لک شدن آن‌ها موثر باشد. شما حتی می‌توانید بعد از خوردن غذا دهان خود را تنها با آب بشویید تا بخش زیادی از ذرات غذا که باعث تجمع باکتری می‌شود را از سطح دندان پاک کنید. همچنین بهتر است از نی برای نوشیدنی‌های رنگی، اسیدی و شیرین استفاده کنید.

راه دیگر برای رفع زردی دندان که به دلیل سادگی بسیار پرطرفدار است، استفاده از خمیردندان‌ سفید کننده دندان است. در این خمیردندن‌ها از ترکیبات شیمیای استفاده می‌شود که به صورت مواد فعال بر روی جرم‌هایی که بر سطح مینای دندان تشکیل شده‌اند تاثیر می‌گذارند و آن‌ها را از بین می‌برند.

نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان | ماساژ لثه

ماساژ لثه

هر از چند گاهی لثه‌های خود را ماساژ دهید. دستان خود را با آب و صابون ضدعفونی کنید. سپس به آرامی و با حرکات رفت و برگشت و دورانی لثه‌ها را مالش دهید. این کار تسریع به جریان خون در لثه‌ها کمک می‌کند. کمی آب و نمک درست کنید و دست خود را داخل محلول زده و بدین ترتیب ضمن ضدعفونی کردن لثه‌ها به استحکام و زیبای آن‌ها نیز کمک کنید.